TERAPIA TLENOWA

CZYM JEST TLENOTERAPIA I KOMORA HIPERBARYCZNA?

 

Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i nieinwazyjna metoda przywracająca naturalny stan zdrowia całego organizmu!

Hiperbaryczna terapia tlenowa to podawanie 93% tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. Może być traktowana jako uzupełnienie leczenia szpitalnego, dodatkowego wsparcia dla prowadzonej rehabilitacji lub sposób na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego przez dłuższy czas.

Wyjątkowa komora z możliwością regulacji pozycji!

Komora dwuosobowa

Ze względu na ergonomiczną konstrukcję z naszej komory mogą korzystać dwie osoby. Wejdź do niej wraz ze swoim dzieckiem, tak, abyście oboje czuli się pewnie i bezpiecznie.

Bezpieczne ciśnienie 1,3 ATA

Odpowiednio dobrany poziom ciśnienia to bezpieczeństwo zabiegu i szybkie efekty. Wzmocnij i zregeneruj tkanki, oczyść organizm i bądź zdrowy na lata.

93% tlenu

Tak wysokie stężenie tlenu jest podstawą do dotlenienia Twojego organizmu. Pobudź homeostazę, uruchom komórki macierzyste i ciesz się najlepszą formą!

ZASTOSOWANIE

Ortopedia i rechabilitacja

Działa stymulująco na fibroblasty, które syntetyzują kolagen, elastynę i glikozaminoglikany. Pobudza aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości. Sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji. Znacząco zmniejsza możliwość powikłań przy gojeniu urazów kończyn.

Cukrzyca
Tlenoterapia hiperbaryczna przeciwdziała powstawaniu cukrzycy, co ogranicza jej negatywny wpływ na organizm. Mocno wspomaga leczenie również w przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, owrzodzeń i pęknięć skóry. Przynosi znakomite efekty w leczeniu stopy cukrzycowej.
Spowalnianie procesów starzenia
Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się! Działa stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę między innymi kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze. Spowalnia proces degeneracji ustroju i doprowadza składniki odżywcze do odległych i niedotlenionych komórek ciała. Tlen dociera do „uśpionych” komórek skóry, odżywia je oraz powoduje tworzenie się kolagenu i komórek macierzystych.
Sport
Gwarantuje szybszą regenerację po ciężkim, wysiłkowym treningu, redukuje deficyt tlenowy i pozwala szybciej wrócić do formy po ewentualnej kontuzji. Zwiększa się także ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Poprawia metabolizm i zmniejsza poziom odwodnienia organizmu.
Przemiana materii

Przemiana materii pozwala gromadzić i przechowywać, a w efekcie końcowym wykorzystywać energię potrzebną do życia. Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej pobudzają procesy związane z przemianą materii, dzięki czemu znacząco poprawia się proces spalania tkanki tłuszczowej co bezpośrednio zwiększa utratę nadmiaru masy ciała i wyszczupla sylwetkę.

Borelioza
Bakterie wywołujące boreliozę giną w środowisku o wysokim stężeniu tlenu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są powszechnie zalecane m.in.: w USA, Kanadzie, Chinach, Australii i Japonii jako terapia wspomagająca leczenie boreliozy.
Dermatologia
W wyniku poprawy natlenienia tkanek następuje szybsze gojenie się różnych uszkodzeń skóry oraz odnowa i regeneracja tkanek nabłonkowych. Zwalczane są bakterie i szkodliwe mikroorganizmy oraz sprawniej przebiega proces rozmnażania się komórek skóry w sytuacji przerwania jej ciągłości.
Depresja

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej zmniejsza dolegliwości depresyjne. Poprawia nasz nastrój oraz samopoczucie w konsekwencji czego uczucie lęku oraz frustracja zmniejszają się. Wzrasta też metabolizm komórek nerwowych, pamięć i zdolność koncentracji oraz przyswajania informacji. Tlenoterapia eliminuje stres, daje dobre efekty w leczeniu depresji. Wpływa pozytywnie na wzrost liczby neuroprzekaźników serotoniny, które wpływają na poprawę samopoczucia.

Neurologia
Dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność. Redukuje obrzęki mózgu, stymuluje pracę całego układu nerwowego, pobudza do życia oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie uśpionych komórek, poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu. Wspomaga rehabilitację po wylewach i udarach.
Kardiologia
Nie tylko wspomaga pracę zdrowego serca, ale także poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego: zwiększa dopływ tlenu do serca pomagając przywrócić krążenie w obszarach z zakrzepami, oraz zapobiega uszkodzeniom i atakom mięśnia sercowego, między innymi u osób z zespołem wieńcowym.
Gastrologia

Badania naukowe udowodniły skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku wielu chorób układu pokarmowego. Zastosowanie hiperbarycznej komory tlenowej staje się coraz bardziej popularne również w przypadku leczenia alergii.

Autyzm
Amerykańscy lekarze z dumą relacjonują efekty tlenoterapii, podkreślając wyraźnie zauważalną poprawę stanu dzieci z autyzmem – lepszy kontakt wzrokowy, usprawnienie funkcjonowania społecznego i rozumienia języka.
Onkologia
Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, czyli substancji rakotwórczych, obniża poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Stomatologia
Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), a ponadto zwalcza infekcje i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji. Pomaga także zabić bakterie beztlenowe – przyczynę najgorszych zakażeń ran.
Oparzenia

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej w okolicach rany oparzeniowej następuje ograniczenie obrzęku i zmniejszenie utraty płynu przez uszkodzone naczynia oraz zachodzi poprawa funkcji krążenia zmniejszająca ryzyko infekcji.

Przebieg Hiperbarycznej Terapii Tlenowej

Przed zabiegiem:

 • Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu do 12 godzin, a palenia papierosów do 2 godzin przed sprężeniem (palenia najlepiej zaprzestać w całym okresie leczenia).
 • Osoby z cukrzycą powinny przed sprężeniem spożyć posiłek i przyjąć leki przeciwcukrzycowe wg stosowanego dotychczas schematu leczenia.
 • Osoby w trakcie terapii hiperbarycznej powinny przyjmować dotychczas zażywane leki.
 • Przed sesją terapeutyczną nie należy stosować kosmetyków, perfum, lakieru do włosów, kremów lub wazeliny.
 • Opatrunki zakładane w dniu zabiegu przed ekspozycją nie powinny zawierać w składzie preparatów na bazie tłuszczów (kremów, maści, itp.).
 • Bezpośrednio przed wejściem należy skorzystać z toalety (terapia pobudza krążenie limfy i zwiększa się produkcja moczu).
 • Nie zaleca się spożywania bezpośrednio przed sesją napojów gazowanych.
 • Przed wejściem do komory zaleca się przebrać w bieliznę wykonaną ze 100% bawełny lub innych tkanin naturalnych (bawełniany T-shirt, dres).
 • Zdjąć biżuterię i wszelkie elementy metalowe, oraz protezy uzębienia (natomiast wstawione/wkręcone elementy stałe – jak implanty – nie są przeciwwskazaniem do korzystania z hiperbarii tlenowej).
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory substancji łatwopalnych: zapalniczek, zapałek, papierosów, urządzeń zasilanych bateriami np.: telefonów komórkowych, tabletów.
 • O infekcji górnych dróg oddechowych, bądź innych dolegliwościach zawsze należy powiadomić personel obsługujący komorę.

Przebieg zabiegu:

 • Po wejściu do komory pacjent zakłada maskę lub „wąsy” do nosa, przez które podawany jest tlen.
 • Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane (kompresja) przebiega ono bardzo powoli, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia w uszach.
 • W początkowej fazie podwyższania ciśnienia może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu (podobny do tego, jaki towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy przełykać częściej ślinę, bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze, nie otwierając jednocześnie ust. Inną metodą jest częste ziewanie.
 • Pacjent przebywa w komorze hiperbarycznej w pozycji leżącej lub siedzącej.
 • Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z pracownikiem obsługującym komorę tlenową, mogą się porozumiewać.
 • Ciśnienie jest podtrzymywane na poziomie docelowej wartości.
 • Przed zakończeniem zabiegu ciśnienie w komorze stopniowo obniżane jest do wartości ciśnienia atmosferycznego (dekompresja – odczucia podobne jak podczas kompresji, dodatkowo można odczuwać niewielki spadek temperatury w komorze)
 • Po wyrównaniu ciśnień można opuścić komorę.

Po zabiegu:

 • Czujesz odprężenie i przypływ energii.
 • Ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie.
 • Wiele procesów niewidocznych dla nas przebiega wewnątrz organizmu. Dzieje się tak ponieważ połączone działanie zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu, którym oddycha pacjent podczas zabiegu sprawia, że gaz ten z łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych: krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwiększa to szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn takich jak stres, choroba, toksyny czy niedokrwienie.
 • Zdarza się, że niektóre osoby po zakończonym zabiegu odczuwają zmęczenie i senność.

Badania wykazują że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie odbyć jeden zabieg w komorze hiperbarycznej z serii liczącej co najmniej 10. Serie mogą liczyć maksymalnie do 60 zabiegów, po której sugeruje się 3-miesięczną przerwę, a następnie można powrócić do zabiegów. 

Cennik zabiegów

Poprawimy Twój stan zdrowia. Zadzwoń!

Hiperbaria Barlinek

Gabinety na Staromiejskiej

ul. Staromiejska 1/2,

Barlinek

Skontaktuj się z nami

Umów wizytę

+48 792 040 133