PERIODENTOLOGIA

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem schorzeń przyzębia, których główną przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Szybszy rozwój choroby obserwujemy u osób cierpiących na spadek odporności, choroby układu krwiotwórczego, zaburzenia układu pokarmowego, układu nerwowego, zaburzenia hormonalne czy choroby skóry. Ważny jest również czynnik genetyczny, który zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia.

Leczenie chorób przyzębia polega na usunięciu stanu zapalnego oraz odbudowie utraconych w przebiegu choroby tkanek.

W czasie wizyty konsultacyjnej ustala się tzw. wskaźniki choroby przyzębia CPITN oraz wskaźniki higieny jamy ustnej (API) i krwawienia dziąseł (PBI). Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowane schorzenie przyzębia, lekarz zaleca program terapii periodontologicznej, który zazwyczaj składa się z trzech faz.

 

 

 

FAZY LECZENIA PERIODONTOLOGICZNEGO

Faza I tzw. higienizacji to nie więcej niż 2 wizyty, podczas których przeprowadzone zostaje oczyszczanie zębów z płytki, kamienia naddziąsłowego oraz osadów. Najważniejszą jednak częścią tej fazy jest nauka domowej higieny jamy ustnej, prawidłowej techniki szczotkowania oraz dobór odpowiedniej szczoteczki . Dzięki temu pacjent rozumie, że efekty leczenia choroby przyzębia zależą w znacznym stopniu od zabiegów higienicznych wykonywanych przez niego samego.

Faza II tzw. właściwa – z reguły odbywa się po około 2-3 tygodniach. Trwa kilka wizyt, podczas których lekarz kontroluje higienę jamy ustnej oraz przeprowadza zabiegi skalingu głębokiego czyli usuwa kamień poddziąsłowy przy pomocy skalera ultradźwiękowego , a następnie wygładza powierzchnię korzeni , używając kiretek. Każdy zabieg kończy się polerowaniem zębów pastami o różnej ścieralności, co prowadzi do usunięcia przebarwień i osadu na zębach.

W tej fazie w przypadku głębokich kieszonek przyzębnych oraz głębokich defektów kostnych stosuje się zabiegi chirurgiczne resekcyjne( wycięcie i spłycenie kieszonek,w których zalega kamień nazębny powidujący stan zapalny- operacja płatowa,czyli dowierzchołkowe przesunięcie płata) oraz regeneracyjne( odbudowa zniszczonej przez stan zapalny tkanki za pomocą sterowanej regeneracji kości z użyciem materiałów kościozastępczych,błon nieresorbowalnych bądź materiału Emdogain).

Faza III tzw Recall. Po zakończeniu leczenia przechodzi się do fazy podtrzymującej (recall), której zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów. Potrzeba od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat aby nowe włókna przyczepu łącznotkankowego i nabłonkowego stały się bardziej odporne na ponowne zakażenia bakteryjne. Dlatego tak ważne są okresowe wizyty kontrolne, które z początku odbywaja się co 3 m-ce, a następnie przy stabilnych rezultatach wydłużane są do 6 m-cy. Prawidłowa profilaktyka i higiena jamy ustnej zapewnia lepsze i długotrwałe efekty leczenia, zapobiega próchnicy wtórnej i zapaleniu dziąseł oraz przyzębia.

 

WSKAZANIA DLA PACJENTÓW PO ZABIEGACH REGENERACYJNYCH:

  • Zażywać przepisany antybiotyk (doksycyklinę) według wskazań lekarza
  • Trzy razy dziennie przez dwa tygodnie płukać jamę ustną 0,12% roztworem chlorheksydyny
  • Przez 6-10 tygodni zabiegi profilaktyczne w gabinecie
  • Po 6 tygodniach zgłosić się na usunięcie membrany nieresorbowalnej
  • 2-4 tygodnie po usunięciu membrany całkowita higiena jamy ustnej w gabinecie
  • Przez kolejny rok co miesiąc kontrola w gabinecie

 

ALTERED PASSIVE ERUPTION – ZBYT KRÓTKIE KORONY KLINICZNE ZĘBÓW

Często spotykamy się z sytuacją,gdy zęby w fazie wzrostu wyrznęły się całkowicie,lecz dziąsło nie cofnęło się do normalnego poziomu. Układ brzegów siecznych jest więc prawidłowy, a dziąsło przemieszczone jest w kierunku koronowym. Wtedy wykonujemy estetyczne wydłużenie korony klinicznej zęba,czyli w zależności od przypadku samą gingiwoplastykę,bądź też gingiwoplastykę z ostektomią i osteoplastyką.

Niekiedy złamanie korony zęba przebiega znacznie poddziąsłowo lub do brzegu kostnego. Nie ma wówczas możliwości prawidłowej odbudowy zachowawczej bądź protetycznej takiego zęba bez zabiegu wydłużenia korony klinicznej.